Witam Cię serdecznie,

W tym poradniku pokażę Ci, jakie kroki trzeba poczynić, aby podpinać wszystkie formalności. Zapraszam.

Pierwszą rzeczą, jaki trzeba zrobić po ustaleniu, że chcecie się pobrać, jest podjęcie decyzji o charakterze i rozmiarze Waszej uroczystości.

Tutaj trzeba zdecydować, jaki chcecie wziąć ślub i w jakiej formie. Do wyboru macie następujące możliwości:

ślub cywilny zawierany w Urzędzie Stanu Cywilnego,

ślub kościelny zawierany w Kościele (ta wersja dostępna jest tylko dla par, które są już po ślubie cywilnym),

– oraz tzw. ślub konkordatowy zawierany w kościele, ale pociągający za sobą również skutki cywilno-prawne.

Najczęściej wybieranym wariantem jest ostatnio ślub konkordatowy. Pozwala on zawrzeć w kościele sakramentalny związek małżeński ze skutkami prawnymi ślubu cywilnego.

Ślub Konkordatowy

Przy wyborze dwóch ślubów, pamiętaj, że zarówno na ślub cywilny, jak i kościelny, wypadałoby, abyś miała do każdego ze ślubów dwa oddzielne stroje, a niekiedy również dwie wiązanki. Również i Pan Młody może pokazać się w dwóch różnych garniturach. Chociaż, Panom ten pomysł niekoniecznie się zawsze podoba.

Ślub Cywilny

Ślub Cywilny

Tradycją jest, że ceremonia ślubna odbywa się w gmachu Urzędu Stanu Cywilnego. Jednak powoli coraz więcej par decyduje się na ślub w plenerze lub rzadziej w wynajętej sali balowej. Tutaj ogranicza Was tylko fantazja i zgoda urzędnika Stanu Cywilnego. Dlatego, zanim zaczniecie szukać miejsca ceremonii, upewnijcie się, czy wybrany przez Was Urząd udziela zgody na tego typu zmiany.

Niezależnie od tego, gdzie postanowicie się pobrać, musicie zjawić się tam co najmniej miesiąc przed planowanymi zaślubinami i złożyć następujące dokumenty:

Wcześniej pobrane wnioski – w pełni wypełnione i podpisane

Informację o podjętej decyzji co do przyjmowanego nazwiska, zazwyczaj dotyczy to Panny Młodej i przyszłych dzieci. Jeżeli postanowiłaś pozostać przy swoim panieńskim nazwisku lub też rozszerzyć je o nazwisko męża, wówczas i ta informacja powinna trafić do Urzędu Stanu Cywilnego.

Wydrukowaną informację lub druk informujący o dokonanej wpłacie na konto Urzędu Stanu Cywilnego, pokrywającego koszty przygotowań związanym ze ślubem.

– Zarówno Ty, jak i Twój przyszły mąż powinniście zabrać ze sobą dowód osobisty i skrócony odpis aktu urodzenia, ten ostatni dokument można bez większych przeszkód uzyskać w Urzędzie Stanu Cywilnego znajdującego się w mieście Waszego pochodzenia.

Nie zawsze jest możliwość dotarcia i pobrania aktu urodzenia z właściwego oddziału, dlatego można poprosić o pomoc kogoś z rodziny, aktualnie znajdującego się w obrębie miasta lub wypełnić wniosek o dosłanie odpowiedniego dokumentu na podany w nim adres. Dzieje się tak, gdy Państwo Młodzi postanawiają się pobrać, mieszkając już od jakiegoś czasu za granicą lub jedno z małżonków nie jest w stanie stawić się w Urzędzie osobiście, np. z powodu choroby. Jeżeli akt urodzenia ma zostać pobrany przez któregoś z członków rodziny, wówczas dobrze by było, gdyby posiadał upoważnienie osoby, której wyświadcza ową przysługę. Wyjęcie wniosku może wiązać się z opłatą, które jednak nie powinny być wysokie.

W dniu ślubu pamiętajcie, żeby być na miejscu przynajmniej 30 minut przed ustaloną godziną. Obrączki można powierzyć jednemu ze świadków, aby w stresie ich gdzieś nie zapodziać:)
Sama uroczystość nie jest długa, trwa dosłownie kilkanaście minut. Warto jednak ją utrwalić przez fotografa, jak i kamerzystę.

Ślub
Podobnie jak w kościele tak i tutaj możemy zaprosić rodzinę, znajomych, jednak w odróżnieniu od kościoła mamy tutaj dużo mniej miejsca, o czym też musimy pamiętać. Jeśli jednak chcemy, aby na ślubie była większa liczba gości, to po wcześniejszym zgłoszeniu tego w Urzędzie Stanu Cywilnego nie ma raczej z tym problemu, ale czasem wiąże się to z opłatą uzależnioną od ilości zaproszonych gości, a także innych wybranych udogodnień takich jak szampan, wybrana muzyka itp. Płacimy tutaj za całą ceremonię odbywającą się w USC, a jej koszt jest zmienny.

Ślub konkordatowy

Bardzo wygodne rozwiązanie to tak zwane małżeństwo konkordatowe. Łączy ono w sobie ślub kościelny i cywilny. Formalności co prawda są takie same jak w przypadku ślubu kościelnego i cywilnego, ale za to bierzemy już tylko jeden ślub, który zwyczajowo jest w parafii Pani Młodej. Taki ślub jest idealnym wyjściem dla wielu par i co najważniejsze jest on uznawany zarówno przez władze państwowe, jak i kościelne.

Jednak decydując się na ślub konkordatowy, należy pamiętać, aby przynajmniej pół roku przed ślubem, zgłosić się do parafii, w której odbędzie się ceremonia, aby nikt nas nie uprzedził z wyborem tej właśnie daty, jak również godziny, o której chcemy wziąć ślub.

Pamiętajmy też o akcie chrztu, bierzmowania no i oczywiście, aby przystąpić do spowiedzi Świętej.

Oprócz tego czekają nas nauki przedmałżeńskie, których głównym zadaniem jest upewnienie nas w swej decyzji, o naszej wzajemnej miłości, a nawet pozwolić poznać te cechy osobowości, o których istnieniu dotąd nie wiedzieliśmy. Takie kursy trwają około 9-10 tygodni. Chociaż można odbyć je w krótszym czasie. Są one koniecznością, a po zakończeniu kursu otrzymujemy zaświadczenie o ich odbyciu, które następnie wraz z innymi dokumentami musimy przedstawić w kancelarii parafialnej.

Ale to nie wszytko, zostały nam jeszcze zapowiedzi, które muszą zostać odczytane. Jeśli należycie do różnych parafii to poproście proboszcza parafii, w której odbędzie się ślub, o wyrażenie zgody na odczyty i ślub poza ta właśnie parafią.

Po tym wszystkim udajcie się do Urzędu Stanu Cywilnego. Przynajmniej trzy miesiące przed planowanym ślubem, aby starczyło czasu na załatwianie wszystkich formalności, zarówno świeckich, jak i kościelnych, w jednym czasie, a to z pewnością ułatwi Wam życie i zaoszczędzi czasu.

Wybierając się do Urzędu, zabierzcie ze sobą:

Wasze dowody osobiste

Wcześniej wybrane odpisy aktów urodzenia (to może się wiązać z uiszczeniem niewielkiej opłaty w Urzędzie Stanu Cywilnego).

Kolejny raz będziemy musieli się stawić z tymi i innymi dokumentami na dwa tygodnie przed ślubem, ale tym razem zabierając ze sobą naszych świadków. Również ich dane muszą zostać spisane, w tym ich imiona, nazwiska, wiek i wyznanie, itp. Jeśli świadkowie nie mogą zjawiać się osobiście u księdza, czy proboszcza zaprzyjaźnionej parafii, wtedy Wy sami udzielacie wszystkich informacji. Pamiętajmy jednak, że świadkowie muszą być po sakramencie bierzmowania i spowiedzi świętej. Natomiast Wy jako państwo młodzi na to spotkanie musicie zabrać wcześniej otrzymane zaświadczenia o:

– odbyciu nauk przedmałżeńskich
– przystąpieniu do wszystkich sakramentów (chrztu, bierzmowania, spowiedzi)
– wygłoszeniu zapowiedzi
– informacji o zgodzie z Urzędu Stanu Cywilnego na zawarcie związku małżeńskiego udzielanego przez kościół.

Po dostarczeniu wszystkich potrzebnych dokumentów pozostaje nam tylko odbycie jeszcze jednego sakramentu pokuty i sama uroczystość ślubna, przed którą odświętnie ubrani państwo młodzi i świadkowie podpisują odpowiednie zaświadczenia cywilno-kościelne.

pozdrawiam

Paweł Kamiński
www.fotoifilm.pl
www.facebook.com/fotoifilm

Zdjęcia: pinterest