Witam Cię serdecznie,

Istnieje bardzo, ale to bardzo dużo wróżb i przesądów odnoszących się do tematu ślubu i wesela. Jedni traktują je jak najbardziej serio, a inni z przymrużeniem oka. Myślę jednak, że, tak czy owak, warto się z nimi zapoznać smile

Data ślubu:

Data ślubu
U nas w Polsce przyjęło się, że miesiąc, w którym planujemy wziąć ślub, powinien mieć w nazwie literkę r, co wróży nam trwałość i harmonię w małżeństwie. Z kolei najszczęśliwszy okres na ślub to święta Bożego Narodzenia, Wielkanocne oraz karnawał. Czas adwentu i wielkiego postu to nie najlepszy czas, ale wróży się, że najgorszy jest maj oraz listopad.
Najczęściej wybieranym dniem na ślub jest sobota. I to właśnie ten dzień według przesądów warto wybrać na dzień ślubu. Nie należy brać ślubu w poniedziałek, ponieważ „od poniedziałku nie warto zaczynać” oraz w piątek, gdyż „w piątek zły początek”.
Dobra wróżba na przyszłość to odbycie ślubu w kościele, w którym byłaś chrzczona. Natomiast jeśli wierzysz w przesądy, to nie słuchaj własnych zapowiedzi ślubnych.

Przed ślubem

Przed ślubem

Jak tradycja mówi, każda Panna Młoda przed swoim ślubem powinna położyć swoje buty na parapecie, w ten prosty sposób zapewni sobie piękną pogodę w dniu ślubu.

Nie wstydź się też swoich łez, bo popłakiwanie przed swoim ślubem wróży pomyślne dni po nim, natomiast jeśli się śmiejesz przed nim, to musisz uważać na nadchodzące kłopoty.

Jeśli masz młodsze niezamężne siostry, to nie pozwalaj im mierzyć swojej sukni ślubnej, gdyż ryzykują wtedy, że same nie staną przed ołtarzem.

Gdy masz zdolności krawieckie, i kusi Cię, aby samej uszyć sobie suknię to pamiętaj, nie powinnaś własnoręcznie szyć swojej sukni ślubnej ani przeglądać się w lustrze w pełnym stroju ślubnym.

I tutaj chyba najbardziej znany przesąd, pamiętaj, aż do chwili ceremonii ślubnej Twoja suknia nie powinna być pokazywana Panu Młodemu. Oglądanie kreacji przez narzeczonego, a także pomoc w jej wyborze wróży bowiem niezgodę w małżeństwie.

Suknię ślubną możesz zakładać, tylko jeśli zachodzi taka potrzeba, np. do przymiarki. Zakładanie sukni tylko dla przyjemności niesie ze sobą złą wróżbę.

Zszywanie podartego ubrania ślubnego wróży łzy i nieszczęście, dlatego, gdy zdarzy się wypadek tego typu, lepiej spiąć agrafką.

Nie przymierzajcie obrączek przed ślubem. Hmm … ze swojej 12 -sto letniej praktyki małżeńskiej nie brałbym tego poważnie 🙂

Złą wróżbą są również róże w bukiecie, kwiaty te mają bowiem kolce…

ŚWIADKOWIE

Świadkowie

Przesądy ślubne dotyczą również świadków. A co, niech mają i oni smile Mówi się, że świadkami powinna być panna lub kawaler. Dwie kobiety jako świadkowe przynoszą pecha. Twoja druhna nie może być w dniu ceremonii w ciąży. Świadkami na ślubie nie powinna być para, np. swoich przyjaciół, bo to przyniesie im pecha i pewnie nie będą razem. Para, bowiem tylko raz powinna się stawać razem przed ołtarzem-na własnym ślubie.

A co w dniu ślubu powinnaś mieć na sobie jako Panna Młoda?

Panna Młoda

1) Coś białego – to symbolu czystości uczuć.

2) Coś niebieskiego (np. podwiązka) – zapewnia potomstwo i wierność małżonka.

3) Coś używanego (np. biżuteria) – zapewnia lojalność najbliższych.

4) Coś pożyczonego (koniecznie od osoby, która jest szczęśliwa w swoim małżeństwie) – zapewnia sympatię i dobre stosunki z nową rodziną.

5) Coś nowego-jest gwarancją bogactwa i dostatku.

6) W szwie sukni kryształek cukru i okruszek chleba a w buciku pieniążek-zapewnia dostatek rodzinie.

7) Na ślub nie należy wkładać nic różowego. Kolor ten przynosi Młodej Parze nieszczęście.

Pan młody powinien mieć przy sobie :
pieniądze, które gwarantują dostatnie życie

Pan Młody

W kościele:

I tu zaczyna robić się ciekawie, bo próg kościoła należy przekroczyć prawą nogą, a do ołtarza przemierzać z uśmiechem na ustach, gdyż taka będzie Wasza droga przez całe życie małżeńskie. Jeżeli jednak pojawią się łzy wzruszenia, czy szczęścia, to nie należy ich powstrzymywać, gdyż zamienią się one w wielką radość.

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego to Pan Młody prowadzi Pannę Młodą do ołtarza z lewej strony? A no po to, aby prawą ręką móc odganiać złe moce, które chciałyby przeszkodzić w zawarciu związku.

Gdy masz ładną suknię i ładny welon, być może będziesz miała pokusę, aby spojrzeć za siebie, jak pięknie ciągnie się welon, ale pamiętaj, że idąc do ołtarza, nie powinnaś się oglądać za siebie ani sprawdzać, czy welon jest ładnie ułożony. Świadczy to bowiem, że wychodzisz za mąż niechętnie i obawiasz się nowego życia. Lepiej poprosić świadkową, aby w razie potrzeby poprawiła welon.

W kościele

A co gdy upadną obrączki na podłogę? Mówią, że nie wolno podnosić ich samemu. Powinien to zrobić jedynie ksiądz lub ministrant. Przy wkładaniu obrączki na palec Pana Młodego należy uważać, żeby nie wkładać na serdeczny palec wróży to zdradę. Panna Młoda powinna również uważać, aby jej partner nie wsunął jej obrączki do samego końca palca, oznaczałoby to, że to właśnie on będzie rządził w małżeństwie – a to już wiem, dlaczego czasem nie wchodzi dobrze obrączka na palec Pani Młodej 🙂

Gdy Pani Młoda potknie się przed ołtarzem, jej druhna już wkrótce stanie na ślubnym kobiercu – tylko nie mów o tym druhnie, bo może będzie się bała przyjść.

Jeśli podczas uroczystości zaślubin świece w kościele palą się pięknie i równo – związek na pewno będzie trwały i zgodny. Natomiast kiedy migają lub gasną, można się spodziewać kłótni pomiędzy młodymi.

Jeżeli pomylicie słowa przysięgi, oznacza to szczęście w Waszym przyszłym związku.

A co zrobić, aby zapewnić sobie wierność swojego małżonka? Po prostu przekonaj swojego wybranka, aby po ceremonii złożył gorący pocałunek na Twych ustach.

Przewaga w małżeństwie

Przewaga w małżeństwie:

Kiedy ksiądz przykrywa ręce stułą, ta dłoń, która znajdzie się na górze, zapewni jej właścicielowi przewagę w małżeństwie.

Wróżba mówi też, że ta osoba, która odchodząc od ołtarza, okręci (pociągnie w swoją stronę swojego małżonka) będzie kierować w małżeństwie.

Nakrycie buta Pana Młodego rąbkiem sukni ślubnej oznacza, że Panna Młoda będzie go trzymać po pantoflem.

Gdy przed kościołem posypią się na Parę Młodą drobne pieniążki, ten kto szybciej i więcej ich zbierze, będzie w rodzinie „zarządzał kasą”. Musicie jednak wyzbierać wszystkie monety do ostatniego grosika, w przeciwnym przypadku czeka Was bieda.

Pierwsze życzenia Parze Młodej powinien składać mężczyzna np. świadek. Jeśli wśród zaproszonych gości, w kościele życzenia złoży obca Tobie osoba, nie musisz się martwić o szczęście, bo nigdy go pod Waszym dachem nie zabraknie.

Państwo Młodzi winni wracać z kościoła inną drogą niż tą, którą przyjechali, aby nieszczęście zmyliło drogę.

w drogę

Na sali weselnej:

Staropolskim obyczajem witamy Was chlebem i solą. Tak, gdy tylko pojawicie się na progu sali weselnej, witani jesteście chlebem i solą przez rodziców. Otrzymujecie też dwa kieliszki – jeden z wódką, drugi z wodą. Ten, kto wypije wódkę, będzie dominował w związku.Po toaście za zdrowie i pomyślność rzucacie za siebie puste kieliszki. Jeśli się rozbiją, czekają Was lata szczęśliwego i dostatniego życia. Im więcej szkła stłucze się w trakcie ślubu, tym szczęśliwsze będzie Wasze życie.

Następnie Pan Młody przenosi Cię jako swoją”świeżo upieczoną” żonę przez próg domu weselnego, co zapewni Ci lekkie życie.

Pierwszy taniec na parkiecie należy do Was. Jeśli w trakcie tańca pomylą się wam kroki, to w życiu może być podobnie – będziecie zmierzać w różne strony. – No to wiem teraz, dlaczego ten pierwszy taniec jest aż tak stresujący, ehh…

Żadna kobieta poza Panną Młodą nie powinna być w bieli, nawet jeśli jej sukienka jest innego koloru. Biel oznacza niewinność Panny Młodej.

Panna Młoda powinna być ubrana na poprawinach w nową – jeszcze nigdy nienoszoną sukienkę.

Noc poślubna:

Noc poślubna
Pierwsza do łóżka w trakcie nocy poślubnej winna wejść Panna Młoda a Pan Młody powinien ściągnąć zębami podwiązkę, która znajduje się pod suknią ślubną, aby życie erotyczne było udane.

Po ślubie:

Rok po ślubie należy spalić swoją wiązankę ślubną. W innych województwach np. krakowskim jest taki zwyczaj, że pali się wiązankę dopiero po udanym porodzie.
Życzę udanych przygotowań 🙂

pozdrawiam serdecznie

Paweł Kamiński

www.fotoifilm.pl

www.facebook.com/fotoifilm

Autor tekstu

Paweł Kamiński

Zdjęcia: pinterest